Opublikowano: czwartek, 01, czerwiec 2017

Podróże seniorów  BUTW.

            W dniu 10 maja br.  słuchacze Barlineckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Barlinku udali się na wycieczkę do Rogalina i Poznania.  Grupa rozpoczęła zwiedzanie od pochodzącego z XVIII wieku - pałacu Raczyńskich  w  Rogalinie. Słuchacze  BUTW  poruszali się po wnętrzach pałacu  z audioprzewdnikami- czyli urządzeniem z wgraną audiowycieczką wraz zestawem słuchawkowym. W odrestaurowanych zabytkowych wnętrzach prezentowane były meble, obrazy i rzemiosło artystyczne z różnych okresów stylowych. Po obejrzeniu sal pałacowych grupa udała się  do położonego tuż przy pałacu  ogrodu francuskiego z II połowy XVIII w. Podziwiano piękne szpalery grabowe  z promienistym układem dróg. Przedłużeniem ogrody francuskiego stanowi park angielski, z którego roztacza się piękny widok na dolinę Warty. Tutaj rozpoczyna się Dębina Rogalińska. Centralną grupę stanowią trzy blisko siebie rosnące dęby: Lech, Czech i Rus.  Wiek dębów oceniany jest na kilkaset lat.

            Następnym punktem zwiedzania był Poznań i  Ratusz,  przepiękna renesansowa budowla zdobiąca Stary Rynek. Z wieży ratuszowej codziennie o godz. 12.00 odgrywany jest hejnał Poznania, podczas którego słynne poznańskie koziołki się trykają. Do Ratusza przyklejone są urokliwe domki budnicze.

            Poznańska Fara- Bazylika Kolegiacka Matki Boskiej Nieustającej Pomocy i św. Marii Magdaleny w Poznaniu zrobiła na słuchaczach BUTW ogromne wrażenie. Oprowadzał nas nie byle jaki przewodnik, bo sam prezes zarządu poznańskiego oddziału Koła Przewodników Turystycznych  p. Stefan Żurek. Obejrzeliśmy  XVII-wieczną zakrystię, a przewodnik opowiedział o dziejach kościoła farnego w powiązaniu z historią Poznania. Następnie udaliśmy się do najniższego poziomu czyli podziemi  Fary. Wiele osób ze zdziwieniem przyjęło informację, że w okresie PRL-u w kryptach przechowywano... beczki z winem. Po opuszczeniu podziemi obejrzeliśmy empory znajdujące się nad nawami bocznymi. Zwiedziliśmy też  sam kościół Fary, ze szczególnym zwróceniem uwagi na detale konstrukcyjne i kolorystyczne.

            Spacerując przez Stary Rynek w Poznaniu podziwialiśmy Fontannę Prozerpiny, Pręgierz, Odwach, w którym mieści się obecnie Muzeum Powstania Wielkopolskiego  1918-1919, Wagę Miejską a obecnie Urząd Stanu Cywilnego i Pałac Działyńskich.                                

            Po smacznym obiedzie udaliśmy się na Ostrów Tumski do Bazyliki Archikatedralnej  pw. świętych apostołów Piotra i Pawła. Jest to najstarszy zabytek miasta.  Jego  początki sięgają utworzenia w 968 r. biskupstwa poznańskiego. Katedra jest trzynawowym kościołem bazylikowym, z obejściem wokół prezbiterium. Do naw bocznych i obejścia przylega 12 kaplic i 2 zakrystie. Wiele cennych dzieł sztuki znajduje się w kaplicach.  Największe wrażenie zrobiła na słuchaczach BUTW-  Złota Kaplica -  jako mauzoleum Mieszka I i Bolesława Chrobrego – w której  stoją posągi obu władców odlane z brązu, oraz ich grobowiec.

            Wycieczka bardzo się podobała. Słuchacze BUTW  mieli okazję spotkać się razem i podziwiać wiele ciekawych miejsc, porozmawiać i miło spędzić czas,   a o to przecież chodzi……

Warning: No images in specified directory. Please check the directoy!

Debug: specified directory - http://utwbarlinek.pl/images/poznan

 

 

Odsłony: 5527