Zioła by HostMonster Reviews
Opublikowano: czwartek, 13, wrzesień 2018

Twórcze zabawy, koncerty, nauka i sport dla Seniorów UTW z Regionu

            Słuchacze Barlineckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku uczestniczyli w IV Letniej Szkole Seniora w Dziwnówku w okresie 26.08 do 02.09.2018r. Jest to  cykliczne wydarzenie skupiające Seniorów z 17 Uniwersytetów  Trzeciego Wieku z Województwa Zachodniopomorskiego oraz Wielkopolskiego. Program spotkania realizowało – 260 osób  z UTW Golczewa, Gryfic, Kamienia Pomorskiego, Wałcza, Szczecina, Koszalina, Białogardu, Barlinka, Nowogardu, Pyrzyc, Gryfina, Bobolic, Polic, Bornego  Sulinowa, Szczecinka, Goleniowa i Miedzichowa.

            Seniorzy mieli okazję uczestniczyć   w  wykładach i warsztatach teatralnych pod kierunkiem aktora Teatru Polskiego w Szczecinie –Wiesława Łągiewki. Uczestnicy poznali  sposoby interpretacji tekstu i emocji, odbyło się wiele ćwiczeń z zakresu oddechu, dykcji, wymowy, można było poznać zasady ruchu scenicznego, poznać  pracę reżysera. Po takiej dawce wiedzy Pan Wiesław z wytypowanymi „ aktorami”, z grupą – 26 osób z UTW Golczewa, Nowogardu, Barlinka, Gryfina, Pyrzyc, Bobolic, Białogardu, Szczecina, Szczecinka, Bornego Sulinowa, ćwiczył grę aktorską w   13 – scenkach, a całe wydarzenie na koniec pobytu zostało zarejestrowane przez TVP 3.                                                        

            Po raz kolejny odbył się plener  malarski pt. „Tajemnica obrazu – a natura morza” – z udziałem artysty malarza  Jana Michała Szewczyka ze Szczecina, udział wzięło 33 – seniorów z 14 – UTW z Regionu ( w tym jedna słuchaczka z BUTW). Powstała kolekcja 33 prac malowanych  akrylem na płótnie, która została zaprezentowana na zakończenie pleneru w OŚ Familijni w Dziwnówku dla uczestników LSS.

                                                                                                                                                       Ciekawym doświadczeniem było  spotkanie z dyrygentką Julią Figiel z Akademii Sztuki w Szczecinie,  która poprowadziła warsztaty chóralne pt. „Jak zostać chórzystą”. Warsztat stwarzał okazję do wspólnego muzykowania,  współpracy w kreatywności muzycznej, poznania pracy dyrygenta.

                                                                                                                                                                  Kolejne warsztaty  pt. „Taneczne zmagania z elementami  choreoterapii”, tańce dla grupy: taniec belgijski, zorba, latynoamerykańskie, towarzyskie - które prowadziła dyplomowana pedagog tańca a także koordynator wolontariatu dla osób starszych p.Magdalena – Zynda – Lis z Barlinka. Grupa artystyczna z Barlineckiego UTW miała również swoje warsztaty taneczne. Uczestnicy LSS podziwiali piękne stroje i ciekawe układy taneczne w reżyserii naszej instruktorki tańca..

                                                                                                                                                        Magdalena Zynda – Lis poprowadziła również warsztaty z zakresu wolontariatu zwracając uwagę, że wolontariat, może być pasją, który umożliwia utrzymanie aktywności towarzyskiej, który daje satysfakcję z niesienia pomocy innym a także umożliwia zdobywanie wiedzy,  nowych znajomości i ciekawych doświadczeń.Z dużym zainteresowaniem spotkał się warsztat malowania na tekstyliach pod kierunkiem   – Dominiki Odrowąż, absolwentki Akademii Sztuki w Szczecinie. Uczestniczy LSS mieli okazję poznać dobre praktyki poprzez: bogate  stoiska rękodzieła zaprezentowane przez uczestniczki z UTW z Nowogardu,  Barlinka, Pyrzyc, Bobolic, Gryfina i Golczewa. Nasza grupa z Barlinka pokazała się z jak najlepszej strony – wystawiając stoisko dużą ilością pięknych wyrobów rękodzieła artystycznego. Warsztaty malowania kamieni na pamiątkę poprowadziły panie z UTW w Golczewie i po raz kolejny biedronki na szczęście miały największe powodzenie.   Grupa z Barlinka brała oczywiście udział w ww warsztatach.

                                                                                                                                                                            Podczas pobytu seniorzy czynnie włączali się do realizacji programu animacji Ośrodka Wczasowego „Familijni” – uczestnicząc w zajęciach:  zumba, aqua aerobic, jacuzzi,w gimnastyce na plaży, ognisku w kręgu integracyjnym, w pokazach cyrkowych i ognia, warsztatach bębniarskich. Każdy dzień kończył się „podwieczorkiem przy mikrofonie” przy muzyce na żywo, z dancingiem.

                                                                                                                                                                              Był to czas   dany na odpoczynek, realizację pasji, poznania ciekawych ludzi i doświadczeń, spotkania znajomych z ubiegłych lat – uczestników Letniej Szkoły Seniora, spojrzenie na siebie jako osobę wartościową, twórczą, ważną, mającą coś ciekawego do zaproponowania.                                              

                                                                                                      Do zobaczenia za rok!

                                                                                                             Maria Mitek

Warning: No images in specified directory. Please check the directoy!

Debug: specified directory - http://utwbarlinek.pl/images/IVLSS

 

Odsłony: 1570