Opublikowano: poniedziałek, 21, wrzesień 2020

               18 września br grupa słuchaczy Barlineckiego UTW wybrała się na jednodniową wycieczkę do Gościkowa –Paradyża i do Łagowa z p. przewodnikiem Cezarym ( w zastępstwie p. Agnieszki Nikoliszyn- Granatowskiej z biura Podróży „Błękitne Okna”).   W Gościkowie -Paradyżu mieści się pocysterski barokowy zespół klasztorny z kościołem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, budowanym w latach 1270-1397. Najważniejsze miejsce w świątyni zajmuje wielki barokowy ołtarz z 1739 roku z obrazem Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny. Zespół klasztorny ww jest obecnie siedzibą Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej będącego jednocześnie filią Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego. Wg informacji oprowadzającego nas kleryka- seminarium ma być przeniesione go Gorzowa. Zwiedzanie Łagowa – wsi o charakterze miejskim - rozpoczęliśmy od zabytkowego wiaduktu kolejowego, wybudowanego w 1906 r. Ten zabytek techniki posiada trzy smukłe łuki na wysokości 25 m i rozciągnięty jest na długości 45 m. Chętni nawet weszli na wiadukt, bo on sam w sobie stanowi rozległy punkt widokowy na wieś i zamek. W Łagowie podziwialiśmy dwie charakterystyczne bramy: Brama Polska z XV w – zbudowana dla obrony zamku i Brama Marchijska z XVI w.-broniąca zamek w Łagowie. Przed Brama Polską znajduje się drewniany most nad Kanałem Łagowskim – stanowiącym przesmyk między dwoma jeziorami. Spacerkiem doszliśmy do pięknej kapliczki Matki Boskiej z plastrem miodu. Po przerwie na kawę – większość członków w Restauracji Pod Lipami” udaliśmy się na spacer do zabytkowego parku bukowego, nad jeziorem Trześniowskim - z wieloma pomnikami przyrody. Jest to Łagowski Park Krajobrazowy. Podziwialiśmy również Amfiteatr z 1969 roku, w którym odbywało się przez wiele lat Lubuskie Lato Filmowe.

               XIV wieczny Zamek Joannitów jest główna atrakcją Ziemi Lubuskiej. Obecnie znajduje się w nim hotel z restauracją i kawiarnią. Niepowtarzalną przestrzeń tworzy zadaszony dziedziniec, porośnięty kaskadą winobluszczu. Właśnie w tym miejscu mieliśmy przyjemność jeść obiad. Na zamku znajduje się wieża   o wysokości 35 m, z której roztacza się rozległy widok na okoliczne lasy, jeziora i całą wieś. Oczywiście paru chętnych weszło na te wieżę, Można śmiało powiedzieć, że Łagów jest Perłą Ziemi Lubuskiej.

           W drodze powrotnej podjechaliśmy w Świebodzinie pod Figurę Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata – żelbetową rzeźbę, wzniesioną w 2010r. Całkowita wysokość pomnika wynosi 36 m, z czego 33 m przypada na figurę Jezusa, a 3 m na wieńczącą pomnik pozłacaną koronę.

W dobrych nastrojach i przy dobrej pogodzie wróciliśmy zrelaksowani do Barlinka

                                                                                                Maria Mitek

Odsłony: 388